svētdiena, 2012. gada 29. aprīlis

Tongkat Ali (Eurycoma Longifolia Jack)


  Tongkat Ali (Eurycoma Longifolia Jack), jeb Garlapu eurikomas sakne, pazīstama arī kā Pasak Bumi, Long jack, Ali’s Walking stick. Šis augs ir īpaši slavens Āzijā, tā spēju paaugstināt cilvēka testosterone līmeni līdz pat 440%!
  
 Mental fatigue.
  Lai arī testosterona līmeņa ietekme uz cilvēka organismu ir ļoti plaša, tomēr internetā atrodamā informācija, sevišķi latviešu un krievu valodās, pamatā izceļ Eurikomas saknes ietekmi uz organisma seksuālo veselību un tās uzlabošanu. Bet hormonālais līdzsvars organismā ietekmē ne tikai libido un pēcnācēju radīšanas spēju, tas paceļ enerģijas līmeni, izturību un mazina garīgo sagurumu, kas ir visai izplatīta kaite mūsdienu stresiem pilnajā sabiedrībā. 


  Tāpat ir sastopami zinātnieku  paziņojumi par pētījumiem, kuros konstatēta , palēnināta vēža šūnu vairošanās dzīvnieku organismos, kuriem ievadīti Eurikomu saturoši preparāti. Āzijā Tongkat Ali izsenis lietots malārijas parazītu neitralizēšanai, drudža ārstēšanā, tas ir divreiz efektīvāks par aspirīnu. Bez tam, sakne satur enzīmus, kuriem piemīt piemīt stipra antioksidanta īpašības.


Nedaudz par testosteronu.
   Vispārējā cilvēka aktivitātes spēju samazināšanās tiek skaidrota vienkārši-vecums. Bet, kas vistiešāk šo novecošanos ietekmē? Ir uzskats, ka šis process vistiešākajā veidā sasaistāms ar testosterona līmeni organismā. Pubertātes vecumā tas ir visaugstākais un ir ļoti augsts līdz 25 gadu vecumam, un tad, pakāpeniski samazinās līdz ar vecumu. Daži klīniskie pētījumi liecina, ka pēc 30 gadu vecuma, testosterona līmeņa samazināšanas temps sasniedz 2% gadā. Jāpiebilst, ka līmeņa samazināšanās temps atkarīgs no katra indivīda dzīves veida, uztura. Pierādīts , ka alkohols un smēķēšana ievērojami veicina šo dabisko testosterona līmeņa pazemināšanos, tātad arī novecošanu.


Ja pieņem, ka organisma spēja izstrādāt testosteronu 25 gadu vecumā ir 100%, tad turpmāk tā ir 70-75% 35 gados, 65-70% 40 gados, 60-65% 45 gados, 55-60% 50 gados, 50-55% 55 gados un 45-50% 60 gados. Ja ņemam vērā , ka tuvākajos 10 gados pensijas vecums sasniegs 65-67, vai pat 70 gadu robežu, ir vērts aizdomāties par  turpmākās dzīves paradumiem un attieksmi pret savu veselību, jo tas vistiešākajā veidā ietekmēs vecumdienu dzīves kvalitāti.Testosterons - tas ir vīrišķais hormons, ko producē vīrieša dzimumorgāni sēklinieki. Šim hormonam ir milzīga nozīme vīrieša dzīvē. Viena no testosterona pamatfunkcijām ir skeleta muskuļu masas pieauguma stimulēšana: jo lielāka testosterona koncentrācija asinīs, jo lielāki un līdz ar to spēcīgāki muskuļi. Tāpēc ar zemu testosterona līmeni nav pamata runāt par augstiem sasniegumiem sportā. 

Pēc The St. Louis ADAM (Androgēnu trūkums novecojušiem vīriešiem) aptaujas, sekojoši simptomi norāda uz testosterona līmeņa pazemināšanos vīriešiem:
1.Dzimumtieksmes (libido) samazināšanās.
2. Enerģijas nepietiekamība.
3. Izturības samazināšanās, ātra noguruma iestāšanās.
4. Auguma samazināšanās.
5.Dzīvesprieka zudums.
6. Skumjš vai īdzīgs noskaņojums, atmiņas pasliktināšanās, trauksmes sajūta.
7.Erekcijas pasliktināšanās.
8.Sporta rezultātu pazemināšanās.
9.Miegainiba pēc vakariņām.
10. Darba spēju zudums.
Bez tam:
Testosterons veicina eritrocītu (sarkano asins šūniņu) veidošanos kaulu smadzenēs. Tā trūkums organismā var radīt mazasinību ar visām no tās izrietošām sekām.
Testosterons veicina tauku sadegšanu un neļauj veidoties jauniem, tāpēc dažiem kungiem vecumā (pazeminoties hormona līmenim asinīs) sāk veidoties vēderiņš: vīriešiem tauki uzkrājas galvenokārt vēderplēvē, kā arī veidojas tauku uzkrājumi virs gurniem, figūra kļūst “sievišķīga”.


National Geographic pēta Testosterone Faktoru (video):


Samazināts testosterona līmenis asinīs var būt cēlonis pastiprinātai matu izkrišanai vai palēninātai bārdas ataugšanai: ne velti ir teiciens, ka īsts vīrietis bārdu skuj divas reizes dienā. Bārda jau no seniem laikiem ir bijusi vīrišķības simbols. Sāk pastiprināti augt mati nāsīs un ausīs.
Testosteronam ir liela loma arī ilgdzīvošanā, jo tas samazina holesterīna, zema blīvuma lipoproteīdu līmeni asinīs un līdz ar to mazina stenokardijas risku. Pazeminoties hormona līmenim, rodas pārmaiņas ādā: tā kļūst sausa, krunkojas, vīrietis izskatās krietni vecāks par saviem gadiem. 
Samazināta testosterona koncentrācija asinīs var būt cēlonis arī atmiņas pavājinājumam, domāšanas asuma lejupslīdei, dažādām depresijām, neapmierinātībai ar dzīvi, iniciatīvas un agresivitātes trūkumam. Mazinoties agresivitātei tās labākajā izpausmē, vīrietis nespēj iekarot sievieti, viņam ir bail tuvoties un arī uzsākt dzimumaktu. Šāds vīrietis nespēj aizstāvēt savu sievu un ģimeni, viņam ir grūti būt par līderi un ieņemt vadošus amatus.
Visbeidzot, jāatzīmē šā hormona svarīgā loma dzimumdzīvē. Vīrietim ar samazinātu testosterona koncentrāciju asinīs strauji krītas vai pilnībā zūd dzimumtieksme (ko seksologijā sauc par libido), samazinās erekcija (dzimumlocekļa piebriedums ), mazinās locekļa jutīgums uz dzimumkairinājumu, vājinās arī orgasms jeb patīkamās sajūtas sēklas izšļākšanas laikā. Vīrieša dzimumloceklis un sēklinieki samazinās izmēros un apjomos. Bieži novēro šādu vīrieša izskata īpatnību: liels vēders, mazs falls un mazi, sīki, pat atrofiski sēklinieki. Un - jo lielāks vēders, jo mazāki dzimumorgāni. Šo parādību tautā sauc par “spoguļslimību“, ar ko bieži sirgst alus dzērāji. 

Varbūt daudzi vīrieši saskatīs sevī līdzīgas problēmas, taču panikai nav pamata - testosterona līmenis asinīs ir regulējams rādītājs, protams, fizioloģisko normu ietvaros, atbilstīgi vecumam un vispārējam veselības stāvoklim. 
Kādi ir ieguvumi pēc testosterona līmeņa normalizēšanās:
Uzlabojas olbaltumvielu biosintēze, paātrinot muskuļu veidošanos, pastiprināta sarkano asins šūnu veidošanās, paātrināta ādas reģenerācija, uzlabojas vielu maiņa un tauku sadedzināšanās, samazinās stress, uzlabojas smadzeņu darbība un atmiņa, uzlabojas seksuālā spēja.
Jāatzīmē arī riski , kas saistīti ar pazeminātu testosterona līmeni:
Osteporoze un gūžu kaula lūzumi, sirds slimības un miokards infarkts, asinsvadu slimības, prostātas vēzis , Senile dementia (vecuma plānprātība, t.sk. Alcheimera slimība).
                                                                                                                                                                                           
Kā Tongkat Ali ietekmē testosterona līmeni organismā.
Bioaktīvās vielas, kuras satur Eurikomas sakne stimulē dziedzeru, kuri atbildīgi par testosterona „ražošanu”, aktīvāku darbību, nosūtot signālus hipotalāma un hipofīzes dziedzeriem. Ar šo Tongkat Ali atšķiras no sintētiskā testosterona (anaboliskie steroīdi, kuru lietojot, organisms tiek apgādāts ar testosteronu, bet sēklinieki pārtrauc pildīt savu uzdevumu, jo, kad testosterona līmenis paaugstinās, dzimumhormoni (androgēni un estrogēni) ziņo par to hipotalāma un hipofīzes dziedzeriem. Organisms samazina vai vispār pārtrauc testosterona izstrādi-to sauc par negatīvo atgriezenisko saiti. Tongkat Alī pārtver un pārtrauc šos negatīvās atgriezeniskās saites signālus, dodot iespēju sēkliniekiem turpināt izstrādāt testosteronu.


Tongkat Ali Malaizijas tropu mežos (video):
Tā kā pēdējos gados Tongakat Ali kļust ar vien populārāks arī rietumu pasaulē, tā daudzums Malaizijas tropu mežos dramatiski samazinās. Lai gan Tongkat Ali ir ievērojams vietējo iedzīvotāju ienākumu avots, valdība spiesta pieņemt mērus tā saglabāšanai, ierobežojot tā izciršanu.


     Augošais pieprasījums rada arī piedāvājumu, bieži vien ļoti zemas kvalitātes, pat bīstamu cilvēka veselībai. Vieglas peļņas tīkotāji pārdod samaltas skaidas, pelnus ar nelielu īstās Tongkat Ali saknes piedevu.


Tad kas labāks- sakne vai ekstrakts?


    Aktīvo komponentu īpatsvars Tongkat Ali saknē ir ļoti zems, var teikt, daudzums ir niecīgs. ASV Massačusetas Tehnoloģiju Institūta ziņojumā par pētījumu- „Eurycoma longifolia (Tongkat Ali) ķīmisko un bioloģiski aktīvo vielu kvantitatīvie mērījumi”, teikts, ” ka bioaktīvo vielu daudzums ir mazāks par 0,005%. Tādēļ tās nav viegli pieejamas tālākiem pētījumiem un komerciālām vajadzībām. Augam nepieciešams ilgāks augšanas periods, lai izstrādātos sekundārie metabolīti, kuru savienojumi var arī būt par pamatu to bioloģiskai aktivitātei”
   
 Tas nozīmē, ka lai iegūtu 50mg bioloģiski aktīvo vielu, nepieciešamas 1 kg saknes. Pie kam, tikai 10 un vairāk gadu vecu krūmu saknes ir, patiešām, noderīgas bioaktīvo vielu iegūšanai. Nežēlīgā Tongkat Ali izciršana noveda pie tā, ka Malaizijā tā ieguve ir stingri limitēta. Jāatzīmē, ka Indonēzijā vēl ir pietiekami daudz savvaļā augošā , 10-20 gadu veca, Tongkat Ali, kas dod iespēju Indonēzijai būt par galveno saknes piegādātāju pasaules tirgum.
     
 Parasti vienas dzēriena devas pagatavošanai nepieciešams vārīt 20-50 gramu saknes, vismaz 30 minūtes, lai ekstrahētu aktīvās vielas no saknes skaidām. Šis būtu viens no vis efektīvākajiem veidiem, kā izmantot Tongkat Ali. Pieauguša 10-20 gadus veca koka sakne sver no 3-7 kg, un, ja efektīvā deva ir 50 grami, tas nozīmē, ka no vienas saknes var iegūt aptuveni 60-140 devas. Ņemot vērā, ka savvaļas Tongkat Ali aug tropiskajos džungļos, tās sakne aug 1-2 metru dziļumā, vienas saknes iegūšana prasa vairākas stundas intensīva darba. Tālāk sakne tiek sasmalcināta, un ar speciālas tehnoloģijas palīdzību iegūst standartizētu ekstraktu, patiešām labu, zinātniski pamatotu, efektīvu, bet dārgu.
      Tai pat laikā ir milzīgs Tongkat Ali uztura bagātinātāju piedāvājums internetā, visplašākajā cenu diapazonā! Kas tad īsti tiek tirgots skaisti iepakotajās kapsulās? Visbiežāk tas ir smalki samalts saknes pulveris, kas pēc sava sastāva, galvenokārt, ir celuloze, ļoti viegla, tādēļ standarta kapsulā ietilpst aptuveni 300 mg pulvera. Parasti tiek piedāvātas pudelītes ar 30-60 kapsulām, cenu diapazonā no 20- 40 USD.       

      Vienkārša aritmētika palīdzēs tikt skaidrībā, ko var iegūt no šāda pirkuma- 30 kapsulas reiz 300 mg saknes pulvera ir 9 grami. Lai iegūtu efektīvo devu (ap 50 grami) jānopērk piecas ar pusi 30 kapsulu pudelītes, ka izmaksās ap 100 USD! Tādēļ, iegādājoties Tongkat Ali uztura bagātinātāju, rūpīgi jāizpēta, ko īsti pārdevējs piedāvā- pulveri, vai ekstraktu.

    Ar ekstraktiem arī viss nav tik vienkārši. Tā kā nav iedibināta, zinātniski pamatota, aktīvo vielu standartizācijas metode un aktīvo vielu standartizēti daudzumi, ekstraktus ir grūti savstarpēji salīdzināt. Ar tiem ir vēl vairāk neskaidrību, kā ar pulveri, kura aptuveno efektivitāti un devu var aprēķināt (gadījumā, ja tirgotājs godīgi pārdod kvalitatīvas saknes pulveri). Ja jau nav standartu, tad par ekstraktu var saukt arī 2:1 attīrītu pulveri, un tas nozīmē, ka lietojot dienā pat 10 (300 mg) kapsulas tāda „ekstrakta, vajadzīgo (efektīvo) devu tā arī nesaņemsiet un nekādu iedarbību nejutīsiet. Tādēļ daži ražotāji uzrāda ekstraktus 50:1, 100:1 un pat 200:1, bet šie skaitļi norāda cik svara vienību saknes tika izmantots, lai iegūtu 1 svara vienību ekstrakta. Taču tie nenes papildus informāciju par aktīvo vielu daudzumu 1 gramā ekstrakta, tādēļ arī divi 100:1 ekstrakti var jūtami atšķirties- gan bioaktīvo vielu daudzuma un iedarbības ziņā.


Šādi izskatās Tongkat Ali saknes pulveris kapsulā.

šis ir Indonēzijas  Eurikomas ekstrakts- krāsu atšķirība ir acīm redzama. 


Tongkat Ali nevajadzētu pirkt vadoties pēc pudelītes izskata un cenas. Kā jau minēju, tās var atšķirties daudzkārt, un samaksājot visdārgāko cenu, jūs neesat pasargāts no mazvērtīga pulvera iegādes. Vislabāk pirkt paļaujoties uz savu vai uzticamu cilvēku pieredzi.
    Ja ir šaubas, ko pērkat- pulveri vai ekstraktu, tad derētu iegaumēt, ka ekstrakts ir blīvāks un smagāks- pie viena izmēra, ekstrakta kapsula būs smagāka. Ekstrakts ir ļoti higroskopisks, paņemot to pirkstos, pie mazākā mitruma, tas pārklās pirkstus ar brūnganu lipīgu kārtiņu, kas nebūs novērojams ar parasto saknes pulveri.
   Tā kā uztura bagātinātāju tirdzniecība tīmeklī nav stingri reglamentēta, tad negodīgi tirgotāji izmanto pircēja vēlmi iegādāties ko vērtīgu par viszemāko cenu, un  krāpjoties un gūst milzīgu peļņu uz pircēju lētticības rēķina.
Pircēji skatās uz skaisto iepakojumu, produkta nosaukumu, zīmolu, bet nepievērš uzmanību miligramiem un neinteresējas par terapeitiskajām devām.
Bet šāda situācija attiecas arī uz citiem uztura bagātinātājiem un multivitamīnu kompleksiem. Piemēram, kādā kapsulā kopā ar citiem vitamīniem un minerāliem tiek uzrādīts 10 mg kalcija un 10 mg kālija- tas taču skan kā joks, izdzerot pusglāzi piena, jūs uzņemat daudz vairāk kalcija un kālija, par daudzkārt zemāku cenu.


Tātad, iegādājoties Tongkat Ali būtu ieteicams:

1.    Izvēlēties ekstraktu nevis vienkārši saknes pulveri.
2.    No ekstraktiem izvēlēties tos, kuriem norādīta gala produkta un izejmateriāla attiecība:1:50.1:100 vai 1:200. Ja ražotājs min tikai vārdu ekstrakts, var gadīties, ka nopērkat neefektīvu, bet dārgu 1:2 pulveri.
3.    Priekšroka būtu jādod ražotājam, kurš norāda, ka ekstrakts ir gandrīz pilnībā ūdenī šķīstošs- cietvielas pieļaujams līdz 1% un, kuri norāda aktīvo vielu daudzumu (piemēram, saponīnu)
4.    Nebūtu ieteicams izvēlēties kompleksos uztura bagātinātājus, kuros dārgais Tongkat Ali būtu sajaukts ar daudzkārt lētākām un ne tik efektīvām izejvielām kā arginīns, damiana, muira puama vai minerāliem kā cinks.
Piemēram, arginīns maksā 20 USD par kilogramu, kas pietiktu 4000 kapsulām, bet damiana, piemēram, parasti netiek ekstrahēta. Pērkot šādus kompleksus iegūstat mazāk Tongkat Ali, bet maksājat tikpat.
5.    Tā kā Malaizijā Eurikomas paliek aizvien mazāk, Indonēzijas Tongkat Ali varētu būt lētāks.
6.    Ir divi populārākie ekstrakcijas procesi-vienā kā šķīdinātājs tiek izmantots alkohols un siltuma tvaicēšanas metode, otrajā škīdinātājs ir ūdens, bet ekstrakta kristālus iegūst ar lēnās, 72 stundu, tvaicēšanas metodi, trešajā šķīdinātājs arī ir ūdens un kristāli tiek iegūti ar saldēšanas metodi. Trešā metode izstrādāta Malaizijā ar valsts atbalstu sadarbībā ar Masačūsetas tehnoloģiju institūtu un nodrošina ļoti augstu un noteiktu aktīvo vielu līmeni ekstraktā. Šie izstrādājumi ir arī atbilstoši dārgāki.

2 komentāri:

Anonīms teica...

Šeit saite uz rakstu par pētīju:
http://www.nature.com/ijir/journal/v18/n4/full/3901417a.html

Anonīms teica...

Te var iegādāties: http://neslimo.eu/tongkat-ali.htm